İlk videomuz “Mektuplardan gazeteye” You Tube’da

Yazı - hakkında Şub 27, 2016 alanında Günlük | Yorum yok

Video yayında

26 Şubat akşamı bir süredir Ahmet (Faruk Çeçen) ile üzerinde çalıştığımız “Mektuplardan gazeteye” adlı videoyu yayına aldık.

Videoda İlk Çağ Roma’sından günümüze ilk gazetenin ve dolayısıyla basın faaliyetlerinin ortaya çıkışını ve mektup-gazete ilişkisini işledik. Yaklaşık 5 dakika süren videoda Ahmet (Faruk Çeçen) içeriği yüklendi, ben de yönetmenliğini ve video editörlüğünü yaptım. Ortaya aşağıdaki linkte görebileceğiniz video çıktı. Videoyu sonrasında Facebook hesaplarımızdan duyurduk. İnsanların oldukça ilgi gösterdiğini gözlemledim. Bu da beni çok mutlu etti.

[VİDEOYU İZLEMEK  İÇİN TIKLAYIN]

Saatler süren renderlar

İlk başta basit bir video gibi gelebilir. Fakat belli bir tarzı oluşturmak ve bunu zamanın ve teknik imkanların sınırlı olduğu bir koşulda gerçekleştirmek çok kolay olmuyor. Basit bir kurgu için saatlerce uğraş veriliyor. Hele bilgisayarınız seneler öncesinden kalma bir makina ise saatler süren renderlerdan artık sıkılmaya başlıyorsunuz. Ve makinada ‘gerçek zamanlı’ edit yapamamak videnun temeli olan hareketi görememek demek. Gerçek zamanlı bir hareketi görememek kompozisyonu hissedememek demek. Bu da estetik sorunlara yol açıyor.

Güzel şeyler gerimizde değil önümüzde

Teknik, estetik ve içerik anlamında geliştirmeler önümüzde duruyor, yani yolun  başındayız. Eksiklikler çözümlenerek ve tabi üzerine konarak ilerlemek gerek. Öte yandan istikrar olması en temel konu. İstikrar olduğu takdirde belirli bir düzey yakalanması sözkonusu.

Videoya gelince…

Videoda;

“minimal” olarak adlandırıp sorunlarına sempatiklik kazandırabileceğim taraflar var. Bu noktada ilk olmanın vereceği krediye sırtımızı yaslamış olalım.

Rahatsızlık boyutuna varmayacak şekilde;

Bir miktar savruk, biraz teknik açıdan yetkinliğe ulaşamamışlık göze ilişiyor gibi. Ve tabi kendi style ve kıvamına ulaşamamış olduğunu hissettiriyor. Ancak ucu kapalı değil. Olgunlaşma istidadı gösterebilir.

İçerik başlayabilmek adına bir informatik video. Bunun farklı açılarla ve içine mizansen katılarak genişlemesi düşünülebilir.

“Bir video bu kadar yazıyı hak eder mi” sorulabilir belki 🙂

İleride “nereden geldik buraya” sorusunu tespit etme şansını kaçırmamak adına yazıyorum bunları.

Hayal kurma huyumdan kaynaklı…

 

NOT: Bu videonun oluşması hakkkında ilk çekimler için de bir günlük yazısı yazmıştım aşağıdaki linkten görülebilir

iletişimçağı.com için ikinci video denemeleri