Atölye 16 mm Bursa’da Yaşam dergisinde

Yazı - hakkında Haz 15, 2016 alanında BLOG | Yorum yok

Türkiye’nin en büyük yerel gazetelerinden Bursa merkezli  Olay gazetesinin harika bir eki var. İsmi Bursa’da Yaşam..

Dergi Bursa’ya yönelik tarihi, sosyolojik, estetik, sanatsal, kültürel (vd) konuları özenle araştırarak okura sunuyor.
Her sayısı sadece Bursa için değil aynı zamanda ülke adına önemli kayıtlar barındırıyor. Çok gerekli bir arşiv niteliği taşıyor.

Derginin haziran başında yayınlanan son sayısında (2016) gazeteci ve aynı zamanda İnSanat Grubu kurucularından olan Suat Oktay Şenocak imzalı “Bursa’da Sinema, Sinemada Bursa” adlı yazıda, başlıktan da anlaşılacağı üzere ‘Bursa ve sinema’ konusunun dökümü yapılıyor. Fotoğrafı çekiliyor.

Bu düzlemde İnsanat Grubu, ve Atölye 16 mm’nin de tabiri caizse hakkı teslim edilerek tarihe önemli bir kayıt bırakılıyor.

Derginin böyle bir konuya eğilmesi çok güzel olmuş bununla beraber benim açımdan keyifli bir yanı daha var. Nacizane ismim geçiyor. Bu dergiyi sahaflarda ya da karşıma çıktığı her yerde alıp saatlerce incelemekten kendimi alamıyorum. Şimdi bu sayfaların bir yerinde olmak sürpriz oldu ve doğrusu bundan mutluluk duydum.

Yazının ilgili bölümünden bir kısım şöyle:

“2006’da Bursa’da sinema filmi üretme ve bununla ilgili platform oluşturma amacıyla kendilerini İnSanat Grubu diye tanımlayan Burhan Narınç, İdris Akın ve Suat Şenocak, 16 mm Sinema Atölyesi adı altında bir oluşum gerçekleştirerek sinema meraklılarına atölye çalışmaları düzenlemeye başladı. Bursa’nın 16 plaka numarasını ve 16 mm sinema formatını referans alan grup, bir yıl sonra İnSanat Sinema Derneği adı altında sivil toplum örgütleri arasına katıldı. Film çalışmalarını ise 16 mm Sinema Atölyesi etiketi ile gerçekleştirmeye devam ediyor. Sonraki yıllarda sinema odaklı olduğunu iddia eden dernekler kurulsa da hiçbiri İnSanat kadar verimli ve sürekli olamadı.”

YAZININ GÖRSELLERİ İÇİN TIKLAYIN